לוגו בית ביאליק

רוץ בן סוסי

תערוכה חדשה במוזיאון נחום גוטמן לאמנות

25 בינואר - 4 במרץ 2023

מוזיאון נחום גוטמן
כרטיסים
איור מאת נחום גוטמן לשיר פרש ובו רכוב ילד בעל כאפייה ומצ'טה בידו על סוס נדנדה מחייך

איור מאת נחום גוטמן

האיורים המיתולוגיים המקוריים של נחום גוטמן לספר שירי הילדים "שירים ופזמונות לילדים" של ביאליק, שחלקם יוצגו לקהל לראשונה, לאחר הוצאתם ממחסני המוזיאון.

בשנת 1933, שנה לפני מותו של ביאליק, אייר גוטמן את ספרו "שירים ופזמונות לילדים". שירי הספר ואיוריו הפכו לקלאסיקה בספרות הילדים העברית ומוּכרים לרוב הילדים הישראלים. אפשר למצוא בהם את "קן לציפור", "שתי בנות", "הפרח לפרפר", "עציץ פרחים" ו"נדנדה", המוקראים ומוּשרים עד היום.  ביאליק, שהיה חשׂוּך ילדים הכיר את נחום כילד קטן באודסה והוא למעשה היה זה שהסב את תשומת הלב של אביו לכישרון הציור שנתברך בו הילד. האיורים הראשונים של גוטמן כללו בין היתר את איוריו עבור "ויהי היום" – קובץ סיפורים לילדים שכתב ביאליק. כמו כן, גוטמן צייר לעיתים קרובות את דמותו של המשורר גם לאחר מותו מתוך רשמי זכרונו ואף הפליא לכתוב את זכרונותיו כילד בספר 'בין חולות וכחול שמיים', שם תיעד את ביקוריו של ביאליק בבית הוריו.

גוטמן טען פעמים רבות כי איוריו בספר ה"שירים ופזמונות לילדים" ריככו את האופי הגלותי של שירת ביאליק:"הערתי פעם לביאליק על שהוא רק מעיף עין על הציורים שאני מראה לו, בעוד שאני למעשה מלביש הווי שונה ואחר לשיריו לילדים. ציירתי בהם הווי קרוב יותר לילד הישראלי, עם הדגשה על קלילות, מאור-פנים ושמחת חיים. כיוונתי לילדוּת מאושרת כפי שהיא ניתנה לילדי ארץ ישראל, ולא לילדוּת העצובה של ילדי הגולה".

מוזיאון נחום גוטמן לאמנות, שמעון רוקח 21 נווה צדק ת"א

https://www.gutmanmuseum.co.il/exhibitions/

את התערוכה ילוו הפעלות להורים וילדים.