לוגו בית ביאליק

אדוננו ביאליק – יקירי עגנון

תערוכה מיוחדת בבית עגנון לציון 150 שנה להולדתו של המשורר הלאומי, חיים נחמן ביאליק

י' בטבת, 3.1.2022

בית עגנון ירושלים
19:00
הכניסה חופשית
תודה בעד הספר אני אקרא בספר מכתב תודה לביאליק עבור ספרים שנשלח במתנה מאת חמדת עגנון, בן ה-5, בנו של ש"י עגנון פברואר 1928

מכתב תודה לביאליק עבור ספרים שנשלחו במתנה מאת חמדת עגנון, בן 5, בנו של ש"י עגנון (פברואר 1928)

ביום עשרה בטבת השנה (3 בינואר 2023) ימלאו 150 שנה להולדתו של המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק. לציון האירוע, חברו בית ביאליק ובית עגנון להשקת תערוכה יחידה במינה  בבית עגנון בירושלים, בה יזכו המבקרים להצצה נדירה אל תוככי קרבת הנפש האינטימית והסבוכה בין שני ענקי הספרות והרוח של המאה ה-20.

 

עגנון פוגש את ביאליק לראשונה על מרפסת ביתו של בן-ציון ביפו בשלהי חודש מרס 1909. ביאליק מגלה חיבה לסופר הצעיר, ומשם נרקמים יחסים פוריים אך מורכבים, כמתואר בספרו של חיים באר, "גם אהבתם גם שנאתם", הנוגע בקשרים השבריריים ולעיתים אף הסוערים בין השניים: כמו "הנדנדה בשיר־הילדים הביאליקי", "מוסיפה ידידותם לעלות ולרדת לסירוגין " .

 

בתערוכה ישולבו ספרים ומוצגים מאוצרות ארכיוני בית עגנון ובית ביאליק, הנושאים דברי הקדשה מהמשורר הלאומי לחתן פרס הנובל, הקדשות ודברי ברכה בכתב-ידו של עגנון ועוד. לצדם יוצגו מבחר מסמכים ומכתבים, המתעדים את קשרי הידידות והעשייה הספרותית המשותפת.

בנוסף, יחשפו גם פנים שונות של קשרים אלו עם רשת דמויות ספרותיות וציבוריות אחרות., באמצעות הקדשות מקוריות, מכתבים אישיים לצד מקצועיים בעלי ערך היסטורי, חפצים אישיים, ועוד.

בערב הפתיחה יישאו דברים נציגי בית עגנון, בית ביאליק והספרייה הלאומית, לצד הרצאה מפיו של הסופר פרופ' חיים באר, על מערכת היחסים בין עגנון, ביאליק, וברנר.  מר שמואל אבנרי (מנהלו לשעבר של ארכיון ביאליק), ויוסף סאקס (מנהל אגף המחקר בבית עגנון ואוצר התערוכה). 

הערב ילווה בקטעי קריאה משירי ביאליק ומסיפורי עגנון, עם השחקנים אסף אופק ואסף פנחסי.

 

הפריטים המוצגים בתערוכה באדיבות בית ביאליק, הספרייה הלאומית ובית עגנון.

בתמונות מטה:

מימין - דברי ברכה מעגנון לביאליק, צורף לבקבוק יין ב30.12.22 לכבוד יום הולדתו ה-50 של ביאליק

משמאל - גלויה שנשלחה מעגנון לביאליק